Modern Makinalar Tarımda Verimliliği Nasıl Artırmaktadır?
Aralık 20, 2022

Mibzer Nedir ve Ne İşe Yarar?

Tarımsal olarak üretim yapmak her zaman özen ve emek gerektiriyor. Tohumun seçilmesinden ekilmesine, bakımından hasat yapılmasına kadar çiftçilerimize yardımcı olan makinalar var. Tohum ekerken çiftçilerimize destek olan makinalar “mibzer” olarak adlandırılıyor.

Mibzerler ekim makinası sınıfında yer alıyor. Tohum ekimi için istenen sıra arası ve sıra üstü mesafe aralığını koruyarak, istenen derinliğe tohumu bırakmaya yarayan mibzer makinaları, çiftçiler için çok önemli. Mibzerler tohumlama sırasında eş zamanlı olarak gübreleme de yapabiliyor.

Çiftçiler için modern tarım makinaları üretimi konusunda dünyaya ismini duyurmuş markalardan biri olmaktan gurur duyan TOSCANO, ekim makinaları konusunda kullanıcılarına, “Pnömatik Mibzer” ve “Pnömatik Teleskobik Mibzer” çeşitleri sunuyor. Pnömatik Mibzerler, gübreyi ve tohumu ayarlanan miktarda, istenilen derinliğe ve belirlenen sıra arası mesafede bırakıyor. Tohum Tekleme Sistemi sayesinde tohumların çift veya daha fazla sayıda toprağa düşmesini engelleyerek tek tek bırakılmasını sağlıyor. Genellikle pamuk, ayçiçeği, soya, kavun, mısır, kabak, karpuz, yerfıstığı, pancar ve susam gibi geniş aralıklar ve düzen isteyen tohumların ekiminde kullanılıyor. Ekimle aynı anda gübreleme yapabilmesi de zamandan ve yakıttan tasarruf edilmesini sağlıyor.

Toscano’nun ürettiği tüm mibzerleri detaylı olarak incelemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://toscano.com.tr/urunler/