TOSCANO HAKKIMIZDA


Firmamız 1995 yılında çiftçi kökenli Ruşen Dündar tarafından kurularak faaliyetlerine başlamıştır. İleri teknoloji toprak işleme ve ekim makinaları üreten firmamız, tüm üretim faaliyetlerini kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir.

Kuruluşundan bu yana prensiplerini:

• Ar-ge ve inovasyonda öncü olmaya;

• Ülkesinde ilkleri başarmaya;

• Tarımsal üretimi destekleyerek müşteri odaklı çözümler sunmaya;

• Sektöründeki firmalara yol gösterici olmaya adamıştır.

Kuruluşundan hemen sonra Türkiye’de bir ilke imza atarak, üreticiyi sap parçalama makinası ile tanıştırmış ve milyonlarca hektar alanın yakılmasının önüne geçip, canlı çeşitliliğinin korunmasına öncü olmuştur.

Sonraki yıllarda ise ülkesinde yine ilklere imza atarak, ilk katlanır tarım makinalarını (sap parçalama, rotovatör, dik freze) Türkiye pazarına sunmuş ve katma değer üreten anlayışıyla çiftçilerimizin sorunlarına verimli çözümler getirmiş ve getirmeye devam etmektedir.

Ar-Ge’ye verdiği önem ve çeyrek asırlık know-how’ı ile her zümreden üreticiye yönelik müşteri ve çözüm odaklı ürünler sunarak sürdürülebilir tarımsal üretimi desteklemektedir.

Günümüze kadar onlarca yeniliği tarım makinası sektörüne armağan etmiştir ve sektördeki üretici firmalara yol gösterici olmaya devam etmektedir. Makina çeşitliliğini her geçen yıl artırarak dünya pazarında 40’dan fazla ülke çiftçisinin sorunlarına çözüm getirmeye devam etmektedir.

Bu doğrultuda yapabilirlik, kalite ve marka saygınlığında ülkesinin sektör lideri konumunda olan TOSCANO, ürünlerini Dünya genelinde 5 kıtaya göndermekte ve servis ağı sağlamaktadır. 2030 yılında tarım yapılan her ülkede ulaşılabilir olmayı hedeflemektedir.

Tesislerimiz

Toscano markamız üretimini Eskişehir’de 2 farklı konumda, toplamda 45.000m2 alanda gerçekleştirmektedir. Üretim süresince tüm süreçlerde ileri teknoloji mekanizasyon kaynakları kullanılmakta ve gelişmiş üretim teknikleri uygulanmaktadır. Tüm süreçler şirket çatısı altında gerçekleştirilmektedir. Gerçekleştirdiğimiz süreçlerden bazılarına: CNC lazer ve plazma kesim, CNC talaşlı imalat, CNC abkant press, CNC robotik kaynak, CNC kalıp press ve elektrostatik toz boya uygulaması örnek verilebilir. 1995 yılından beri şirketimiz ve üretim kapasitemiz sürekli olarak büyümektedir.

Şirketimiz uygulanan her süreçte enerji tüketimini azaltmak amacıyla tasarlanmıştır. Sürdürebilirlik ve verimlilik organizasyon kültürünün başlıca prensipleri arasındadır. Süreçlerde mümkün olduğu kadar yenilenebilir materyaller ve kaynaklar kullanmaya özen gösterilmektedir. Elektrik enerji kaynağı olarak solar paneller kullanmakta ve enerji tüketimini minimum seviyeye getirmek hedeflenmektedir. Tüm üretim süreçlerimizde ve yönetim ofislerinde de yalın üretim teknikleri prensipleri benimsenmektedir.

Ayrıca, Ar-Ge takımlarımızın eğitim aldıkları, ekiplerimizin bilgilerini pekiştirdikleri ve geliştirdiğimiz ürünleri test ettikleri yaptıkları tarla arazileri de tesislerimizden 50km uzaklıktadır. Bu arazilerde şirket içi kültürüne benzer olarak hassas tarım methodları uygulanmaktadır ve “adil tarım” prensipleri benimsenmektedir. Arazilerimizin hepsinde sürekli olarak kendi makinalarımız kullanılmakta ve geliştirilmektedir.

Hedefimiz

Başlıca kurumsal hedefimiz “Daha verimli bir gelecek yaratmak” tır. Bu prensibi gerek üretim gerekse yönetim olarak her alanda uygulamaya gayret ederiz.

Çeyrek asır önce, Toscano şirketimizin kuruluş amacı çiftçilerimizin geleneksel ve düşük verimli tarım aletleri yerine, modern yüksek verimli tarım makinalarına ulaşabilmesini sağlamaktı. Ekiplerimiz daha verimli koşullar yaratmak için sayısız proje geliştirdi ve çiftçilerimize sundu. Birçok proje Türkiye’de ilk kez gerçekleştirildi. Her bir proje bir diğerine göre daha verimli çözümler sunmuş oldu.

21.Yüzyılın başlarında ilk kurumsal hedefimize ulaştığımızda ise Toscano ekipleri hedeflerini arazisinde daha fazla verim arayan tüm dünya çiftçisine de ürün sunmaya adadı. Ve 2030 yılı kurumsal hedefi olarak “Dünya’da tarım yapılabilen her araziye dokunarak verimi artırmak” belirlendi. Tüm ekiplerimiz hedefine her geçen gün yaklaşarak, emin adımlarla yürümeye devam etmektedir. Bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde rol sahibi olan:

Vizyoner çiftçilerimize ve yetkin ekiplerimize teşekkür ederiz…

MİSYONUMUZ

Katma değeri yüksek ürün üreten, inovatif, güvenilen ve paydaşları ile büyüyen dinamik bir kurumuz.

VİZYONUMUZ

Ekim yapılabilen her coğrafyada toprağı dokunarak, daha sürdürülebilir, daha verimli ve daha yeşil bir gelecek yaratmak.

DEĞERLERİMİZ

handshake (1)

SAYGI

Değer ve farklılıkları, bizi zenginleştireceği bilinci ile dikkate alır ve saygıyla karşılarız.
güven

GÜVEN

Tüm ilişkilerimizi doğruluk ve sadakat üzerine tesis eder, güvenir ve güveniliriz.
encourage

CESARET

Yenilikçi ve gelişime açık tavrımızla sınırlarımızı aşmaktan ve değişimden kaçınmayız.
scales-of-justice

ADALET

Hak ve fırsat eşitliğini gözetir, evrensel yaklaşımla adil tutum sergileriz.

Know How (Yapabilirliklerimiz)

   Toscano şirketi olarak üstün yapabilirlik ve know-how’a sahip olmamızın yegane nedeni yaptığımız işe yürekten inanarak bağlılık hissetmemizdir. Şirket kültürümüz, sadece kar odaklı üretim yapmaktan ziyade, tüm paydaşlarımızın daha anlamlı bir amaç için bir araya gelerek çaba göstermesini teşvik eder.

Toscano’da Know-How; sadece üretim tesisi birikimlerinden ziyade, bütünsel bir süreci kapsar. Ar-Ge ekiplerimiz sadece ofiste vakit geçirip üretimin teorik kısmını geliştiren ofis çalışanları değillerdir.  Ekiplerimiz tarla arazilerinde vakit geçiren ve araziler ile bütünleşerek, toprağı anlayarak ürünlerini geliştiren saha uzmanlarıdır.

Ekiplerimiz, kurumsal amacımız olan tarla arazilerinde verimliliği artırmanın uzun soluklu ve bütünsel bir süreç olduğuna inanır. Bu sürece dahil olan kilit noktalardan bazıları: toprak yapısı, hava şartları, sulama olanakları, ekim yöntemleri ve gelenekleri… Arazide verimliliği artırmamızın ilk adımı bu kilit noktaları anlamaktan geçer.

Bu yüzden Ar-Ge/Ür-Ge ekiplerimiz şirket arazilerimizle iç içe çalışırlar, bazıları kendi ürünlerini yetiştirir. Kendi tasarlayıp ürettikleri makinalarını kullanırlar. Teorik bilgilerini çiftçiler ile pekiştirirler. Buradaki ana amacımız ekiplerimizin çiftçiliğin ruhundan kopmayarak, tarımı daha iyi anlayabileri ve çiftçilerimizin ihtiyaçlarına en sonuç odaklı biçimde cevap verebilmektir.

Ekiplerimizin bu noktaları anlaması tasarım ve üretimlerimizin faaliyetlerimizin daha sonuç odaklı ve daha efektif olmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda, üretim yapılan bölgede maksimum verime ulaşabilmek için koşullara özel yüksek çeşit ve opsiyon sunulmaktadır.

Üretim sürecinde, tüm Toscano ekipleri en verimli sonucu en kesin şekilde almak için ileri teknoloji mekanizasyona ve tüm gerekli kaynaklara sahiplerdir. Tüm ekiplerimizden gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra ellerindeki tüm somut ve soyut kaynakları en verimli şekilde kullanmaları beklenir. Bununla birlikte şirket kültüründe: Genç çalışanlarımız ve tecrübeli çalışanlarımızın bilgi birikimlerini bir araya getirmesi beklenir. Genç çalışanlarımız katıldıkları seminer, konferans, fuar ve aldıkları eğitimleri tecrübeli ekiplerimizle paylaşır. Bu tutum şirket olarak yenilikçi bakış açımızı korumayı sağlarken aynı zamanda geçmiş hatalarımızdan da ders almayı öğretir. Böylelikle uzun dönemde şirket know-how’ı ve kültürü daha dinamik, daha effektif hale gelir.

Tüm bu yaklaşımlar Toscano’nun bugünkü konumunun başlıca sebepleridir.

Kıymetli ekip arkadaşlarımız ve yüksek yapabilirliklerimiz sayesinde bugün Toscano  olarak:

-İlkleri gerçekleştirmeye devam ediyor;

-Yüksek çeşitlikte ürün skalası sunuyor;

-Ürünlerimiz çok daha fazla kullanım ömrü sunuyor;

-Dünya çiftçisi markamızı ve çözümlerimizi seviyor;

-Her geçen gün daha fazla çiftçiye ilham vererek daha verimli çözümler sunuyoruz.

HİKAYEMİZ

Hikayemiz 1995 yılında Ruşen Dündar tarafından Eskişehir’de kısıtlı bir sermaye ile başladı.

Kurucumuz o yıllarda yeni mezun bir makina mühendisiydi. Ailesi Eskişehir’in ilçesi olan Mahmudiye’de tarım ile uğraşıyordu. Daha ortaokula devam ediyorken, daha kaliteli eğitim almak için, ailesinin desteğiyle şehir merkezine yerleşmişti. Okul zamanı Eskişehir’de öğrenim görüyor, yaz aylarında ise ailesinin yanına ilçesi olan Mahmudiye’ye dönüyor ailesine tarla işlerinde yardım ediyordu. Öğrenim yılları böyle geçti ve Ruşen Dündar makina mühendisliği bölümünden başarıyla mezun oldu.

Mezuniyetinden sonraki günlerden birinde, ailesini görmek için yolculuk yaparken, Türkiye tarım makinası sektöründe önemli bir eksiklik farketti. O zamanlar hasat sonrası tarlada kalan bitki artıkları kuruduktan sonra yakılıyordu, “anız yakma” halk arasında yaygın bir işlemdi. Anız yakma vakti geldiğinde tarlada yaşayan sayısız canlı yanarak ölür, hava kirliliği oluşur, toprak organizmaları yok olur ve köy halkı bu dumana günlerce maruz kalırdı. Ruşen Bey bu sorunu farkettikten sonra bu durum için bir çıkar yol arayıp, çözüm için detaylı araştırmalar yaptı ve gelişmiş ülkelerde birçok fuar gezdi.

Gezileri sonrasında Türkiye’ye döndüğünde makina mühendisi olmanın ve çiftçti bir aileden gelmenin avantajlarını kullanıp “Sap Parçalama Makinası” projesini başlattı.

1995 yılında Toscano markasının ilk üretim tesisini kurdu. Böylece hayali olan üretim macerası başlamış oldu. Projeyi tamamlamak kolay olmadı, çünkü geliştirilip üretilecek makina Türkiye’nin tarım, toprak, hava, traktör koşullarına uymalıydı. Gece gündüz çalışarak geçen zaman sonrasında, projeyi ekip arkadaşlarıyla birlikte tamamlamayı başardı! Ve beklendiği gibi Türk çiftçisinden, politikacılardan, basın tarafından çok sayıda tebrik ve olumlu geri dönüş aldı. O ve ekibi milyarlarca canlı hayatını kurtarmaya vesile oldu ve Ruşen Dündar onlarca Türk girişimci ve iş adamı için idol haline geldi. Çok sayıda organizasyon tarafından ödüllere layık görüldü. Ülkemize olan katkılarından dolayı eski başbakan Tansu Çiller tarafından bizzat ödüllendirildi. Ve bunlar sadece başlangıçtı, Toscano’nun başarılı üretim hikayesi Yönetim Kurulu Başkanımızın “Sap Parçalama Projesi” ile başlamış oldu.

Bu başarılı proje sonrasında, Toscano ekibi araştırmaya ve üretmeye aralıksız devam etti. O yıllarda Ruşen Bey bizzat Ar-Ge departmanının başında bulundu ve günde 10-14 saat çalışarak kendi deyimiyle kendi evinden daha çok şirkette vakit geçirdi. Bu doğrultuda, kendisi ve ekibi Türk tarım makinası sektörüne sayısız yenilikler getirdi. Birçok makina projelerini ülkesinde ilk kez gerçekleştirdi, tarım makinalarında sayısız yeniliği tarım makinası sektörüne armağan etti.

Şu an günümüzde, 400’e yakın ekip arkadaşıyla Türk ve Dünya çiftçileri için bu yenilikleri üretmeye devam etmektedirler. Kuruluşundan bu yana üretim tesisleri sürekli olarak büyümüş olup, üretim kapsamında sektöründe lideri konumunu sürdürmektedir. Toscano firması 2004 yılında yurt dışı çiftçisini markamızla tanıştırmış, günümüzde Dünya’nın 50’den fazla ülkesine ve 5 kıtaya ürün göndermekte ve servis sağlamaktadır.

Türkçe